Tarnów. Miejskie autobusy wożą tarnowian już od 95 lat. W międzyczasie tabor MPK był wielokrotnie wymieniany, ale zostały po nim zdjęcia

25 stycznia 2023 , Tagi: komunikacja autobusowa

W 2023 roku mija równo 95 lat od uruchomienia komunikacji publicznej w Tarnowie. Jej początki były trudne, ale z upływem czasu po tarnowskich ulicach kursowało coraz więcej miejskich autobusów. Te były szczególnie oblegane w czasach PRL-u. Autobusami dojeżdżały do pracy i do szkół prawdziwe tłumy, a wielu tarnowian wciąż ma w pamięci jelcze 043, czyli popularne „ogórki”.

Pierwszy był tramwaj. Autobusy pojawiły się na ulicach Tarnowa dopiero w 1928 roku

Namiastką miejskiej komunikacji był tramwaj, który pojawił się na ulicach Tarnowa w 1911 roku, ale pierwsze autobusy zaczęły kursować po mieście dopiero we wrześniu 1928 roku. Były to trzy mercedesy zakupione przez magistrat, które kursowały na trasie Rzędzin – Państwowa Fabryka Zakładów Azotowych w Mościcach.

W następnych latach po ulicach Tarnowa jeździły m.in. węgierskie mavagi, polskie stary, sany i jelcze, francuskie berliety, niemieckie many oraz szwedzkie volvo i scanie.

W latach 70-tych MPK w Tarnowie (po utworzeniu województwa tarnowskiego przekształcone w WPK) wraz ze swoimi oddziałami w Bochni, Brzesku i Dębicy zatrudniało aż 828 pracowników, posiadało 147 autobusów i przewoziło rocznie 52 miliony pasażerów. Snuto wówczas nawet ambitne wizje przywrócenia w Tarnowie linii tramwajowej.

W 1994 r. przedsiębiorstwo przekształcono w spółką komunalną, w której 100 proc. udziałów posiada Gmina Miasta Tarnowa. MPK obsługuje 19 linii autobusowych, których organizatorem jest Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie. Tabor MPK liczy w tym momencie niespełna 100 autobusów.

Więcej: https://tarnow.naszemiasto.pl/tarnow-miejskie-autobusy-woza-tarnowian-juz-od-95-lat-w/ar/c4-9182581

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej