Najpiękniejsze miejsca Starego Cmentarza w Tarnowie

2 listopada 2022 , Tagi: cmentarz

Uroczystość Wszystkich Świętych tradycyjnie jest związana z odwiedzinami grobów naszych bliskich. Wizytując cmentarze nie zapomnijmy również o zapaleniu symbolicznej świeczki dla osób, które swoim życiem zasłużyły na wieczną pamięć. Zachęcamy do wirtualnego „spaceru” po Starym Cmentarzu w Tarnowie. To okazja do przypomnienia sobie wielu wybitnych postaci związanych z miastem.

Wszystkich Świętych. Zdjęcia Starego Cmentarza w Tarnowie

Stary Cmentarz w Tarnowie powstał pod koniec XVIII wieku z polecenia cesarza Józefa II, który zabronił grzebania zwłok na terenie miasta. Wybrano więc działkę położoną poza murami, usytuowaną pomiędzy dwoma drewnianymi kościołami (Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej na Burku i św. Trójcy na Terlikówce) i tam zaczęto chować pierwszych zmarłych. Wcześniej cmentarze katolickie istniały głównie przy świątyniach, stąd mieszkańcy początkowo sceptycznie podchodzili do pomysłu przeniesienia nekropolii, uważając go nawet za bezbożny. Opór został przełamany przez tarnowskiego biskupa Floriana Amanda Janowskiego, który nakazał, by po śmierci pochować go właśnie na nowo powstałym cmentarzu (obecnie nazywanym Starym Cmentarzem). Pomnik nagrobny tego duchownego jest prawdziwym dziełem sztuki. Możecie go obejrzeć w naszej galerii, obok innych zabytków przepięknej tarnowskiej nekropolii. Zdjęcia znajdują się poniżej. Na Starym Cmentarzu w Tarnowie spoczywają między innymi: członkowie rodu Sanguszków, Tadeusz Tertil, Wojciech Bandrowski, Witold Rogoyski, Julian Kryplewski, Jan Szczepanik, Norbert Lippóczy, czy Antoni Sypek.

Więcej: https://www.se.pl/tarnow/tarnow-1-listopada-bedziesz-na-starym-cmentarzu-koniecznie-zobacz-te-grobowce-galeria-aa-jF1H-Ymed-opNN.html

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej