Tarnów na weekend – co warto zobaczyć w mieście?

1 października 2021 , Tagi: tymrazem.pl

Tarnów należał kiedyś u mnie do miast, które mijam jadąc dalej. Nadszedł czas to zmienić i po kilku wizytach w tym mieście, napiszę Wam dlaczego powinniście je odwiedzić i co zobaczyć. Przed Wami dobry plan na Tarnów na weekend i obiekty, które musicie odwiedzić!

Lokalizacja i dojazd

Tarnów to miasto powiatowe w województwie małopolskim. W latach 1975-1998 był on stolicą województwa tarnowskiego. Miasto ma dogodne położenie. Od Krakowa dzieli niecałe 100 kilometrów, od Rzeszowa niecałe 90 kilometrów, a od Kielc 115 kilometrów.

Miasto posiada połączenie autobusowe i busowe z wyżej wymienionymi miastami, a z Krakowem i Rzeszowem, również kolejowe. Samo w sobie nie jest duże i większość atrakcji miasta jesteście w stanie odwiedzić na piechotę lub korzystając z komunikacji miejskiej.

Geograficznie Tarnów położony jest na Płaskowyżu Tarnowskim nad Białą i Dunajcem.

Krótka historia Tarnowa

Już w IX wieku na Górze św. Marcina powstał słowiański gród. 200 lat później opuszczony gród przekazany został opactwu benedyktyńskiemu w Tyńcu. Z 1124 roku pochodzi pierwsza wzmianka o Tarnowie Małym ( dzisiejszym Tarnowcu). Lokacja miasta Tarnowa miała miejsce w 1330 roku, a dokonał tego wojewoda krakowski Spycimir Leliwita. Co ciekawe akt lokacyjny przetrwał do dzisiejszych czasów i przechowywany jest w Bibliotece Książąt Czartoryskich w Krakowie. Średniowieczny układ urbanistyczny miasta zachował się do dzisiaj.

Na przestrzeni lat Tarnów z Ziemii Małopolskiej został przyłączony do Ziemii Sandomierskiej. Na przestrzeni lat miasto nawiedzały pożary, które chwilowo hamowały jego rozwój. Jego podstawą była lokalizacja na przecięciu szlaków handlowych (Ruś-Niemcy i Węgry-Bałtyk). Tarnów pozostawał miastem prywatnym do 1787 roku.

W XIX wieku prace nad rozwojem miasta zostały zintensyfikowany i było ono trzecim największym miastem w tej części kraju (po Lwowie i Krakowie). Po I Wojnie Światowej Tarnów jako pierwsze polskie miasto odzyskał wolność. II Wojna Światowa również dotknęła miasto. Co ciekawe już 28 sierpnia 1939 na dworcu kolejowym wybuchła bomba podłożona przez niemieckiego dywersanta. Po zakończeniu wojny Tarnów był miastem powiatowym, później wojewódzkim, aż do dzisiaj znowu jest stolicą powiatu.

Co warto zobaczyć w Tarnowie?

Rynek

Rynek to serce miasta, a w Tarnowie cały układ urbanistyczny centrum zachował się od czasów swojego powstania. Wytyczony został w 1330 roku, a obecnie w skład jego zabudowy wchodzą kamienice pochodzące od XVI do XIX wieku. Na środku Rynku znajduje się ratusz, o którym przeczytacie za chwilę.Sam Rynek ma 66 arów powierzchni i zlokalizowany jest na wzgórzu. Ma on kształt prostokąta o wymiarach 89,4 na 74,5 metra.

Jeżeli nie macie jeszcze planu na zwiedzanie Tarnowa to właśnie na Rynku znajduje się Centrum Informacji Turystycznej, w którym uzyskacie wszelkie niezbędne informacje o mieście i okolicy.

Ratusz, wieża i muzeum

Tarnowski ratusz ma już swoje lata i dla mnie jest chyba najbardziej charakterystycznym obiektem w tym mieście. Historia Ratusza w Tarnowie jest krótsza niż Rynku, na którym się znajduje, ale nadal jest ciekawa. Pierwsza budowla w tym miejscu była prawdopodobnie drewniana lub drewniano-murowana. Uległa ona prawdopodobnie zniszczeniu podczas pożaru miasta pod koniec XV wieku. Swój renesansowy wygląd zyskał on podczas przebudowy w XVI wieku.

Obecnie znajduje się w nim Muzeum, w którym możecie podziwiać ekspozycje poświęcone różnym tematom, wśród których znajdziecie broń palną, porcelanę czy zabytkowe wnętrza. Po drodze na mierzącą 28 metrów wieżę warto się zatrzymać przy mechanizmie zegara, który jest najstarszym tego typu w Małopolsce. Ze szczytu wieży rozpościera się panorama na Rynek i tarnowskie stare miasto. Znajdują się tam także dwa dzwony więc nie wystraszcie się, gdy któryś z nich zabije podczas Waszej wiaty na górze.

Muzeum Historii Tarnowa i Regionu

Początki tego muzeum sięgają 1927 roku. Nie mieściło się ono jednak w tej lokalizacji. Swoją siedzibę na Rynku 20 otrzymało w 1950 roku, ale posiada także liczne oddziały. Ja skupię się na Muzeum na Rynku bo zdecydowanie jest warte odwiedzenia. Znajduje się ono w dwóch renesansowych kamienicach mieszczańskich z połowy XVI wieku. Same wnętrza robią ogromne wrażenie, a odsłonięte w różnych miejscach malowidła ścienne z różnych stuleci dają wyobrażenie tego jak wyglądały kamienice w środku na przestrzeni lat.

Ekspozycja znajdująca się w muzeum prowadzi nas po kartach historii Tarnowa, a bohaterem, który opowiada nam różne historie jest tarnowski kataryniarz. Jeżeli wybieracie się z dziećmi to koniecznie zadbajcie o kartę, którą „kasujecie” w różnych miejscach, aby na końcu kataryniarz opowiedział Wam ciekawą historię.

 

Więcej: https://tymrazem.pl/tarnow-na-weekend-co-warto-zobaczyc-w-miescie/

 

RCIT.421-177/21

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej