Tarnów – co warto zwiedzić? Poradnik dla turysty!

3 listopada 2020 , Tagi: urodaizdrowie.pl

To urokliwe miasto zaprasza na intrygujące lekcje historii i architektury (bez nudy!), na spotkanie z doskonałością renesansu, z bogactwem i fantazją magnackich rodów, z galicyjską wielokulturowością. Mieszkali tu Polacy, Żydzi, Romowie, Niemcy, Austriacy, Czesi, Ukraińcy, Włosi, Szkoci, Węgrzy. Dziś pozostały po nich pamiątki przeszłości, opowieści i znakomita kuchnia.

Perła renesansu

Wizytówką miasta jest rynek z odchodzącymi od niego uliczkami, wytyczonymi jeszcze w średniowieczu. Historycznie, elegancko, a na dodatek można poczuć włoską atmosferę. Porównanie na wyrost? Ależ skąd, wszak bogacące się miasto angażowało w jego rozbudowę włoskich artystów, a renesansowe trendy rodem z Florencji i Padwy szybko docierały do tarnowskich mecenasów sztuki. Malownicze, pastelowe kamieniczki z ciekawą polichromią i podcieniami wyglądają zjawiskowo. Wokół, w kawiarnianych ogródkach, kwitnie życie towarzyskie. „A niebo? Neapolitańskie” – można by dodać za Romanem Brandstaetterem, słynnym pisarzem, poetą i tłumaczem Biblii, urodzonym w Tarnowie. Także nocne niebo, rozświetlane blaskiem księżyca i lamp jest tu zjawiskowe…

Spacer po tarnowskiej starówce to bardzo przyjemne doświadczenie, a czas tu spędzony można by mierzyć wskazówkami ręcznie nakręcanego zegara ratuszowego – jednego z najstarszych tego typu w Europie. Ratusz z jego prawie 30-metrową wieżą i wspaniałą ceglaną ścianą attyki ozdobionej maszkaronami to prawdziwy majstersztyk architektury. Gotycką budowlę przebudował w stylu renesansowym Jan Maria Padavano, ten sam, który pracował na Wawelu, w katerze gnieźnieńskiej i katedrze poznańskiej. Prawdziwy mistrz.

Więcej: https://urodaizdrowie.pl/tarnow-co-warto-zwiedzic-poradnik-dla-turysty

RCIT. 421-187/20

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej