Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Tarnowie
Rozpoczął się kolejny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jest on organizowany każdego roku w połowie września. Celem działań jest promocja ekologicznych form mobilności, takich jak: środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny, czyli łączenie różnych gałęzi transportu. Tegoroczny ETZT odbywa się pod hasłem „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna”.
Kampania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu skupia się głównie na: zachęceniu jak największej liczby osób do używania alternatywnych form transportu (komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa), zwiększeniu świadomości oraz informowaniu o negatywnych konsekwencjach tradycyjnego transportu spalinowego oraz stworzeniu miasta bardziej przyjaznego mieszkańcom.
W związku z tym od 16 do 22 września w Tarnowie odbędzie się szereg imprez związanych z ideą zrównoważonego transportu. Nasze miasto uczestniczyło będzie m.in. w trwającej przez cały wrzesień ogólnopolskiej rywalizacji w kręceniu kilometrów na rowerze, czyli akcji „Puchar Rowerowej Stolicy Polski” (więcej przeczytać można TUTAJ).
W autobusach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie oglądać będzie można mobilną wystawę „Historia komunikacji miejskiej w Tarnowie”. Tarnowska Organizacja Turystyczna wraz z młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych zorganizuje wycieczkę rowerową do Zalipia, będzie można również przespacerować się po Tarnowie śladami Jana Pawła II. Do akcji przyłączyła się także Straż Miejska w Tarnowie, która w dniach 16-18 września oraz 21-22 września w godz. 10-14 w swojej siedzibie przy ul. Nadbrzeżnej 7 znakować będzie rowery. ETZT towarzyszyć będą także konkursy na miejskim facebooku.
Zwieńczeniem wydarzenia będzie przypadający 22 września Międzynarodowy Dzień bez Samochodu, podczas którego za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu będzie można bezpłatnie korzystać z przejazdów komunikacją miejską.
Tarnów promuje jednak ekologiczne formy mobilności nie tylko z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Przypomnijmy, że od początku września tarnowska sieć rowerów miejskich powiększyła się o nowe stacje wypożyczeń. Na mapie miejskiej wypożyczalni pojawiło się sześć nowych punktów wypożyczeń, a liczba pojazdów powiększyła się o 60 nowych rowerów, w tym 10 wyposażonych w foteliki do przewożenia dzieci.
Od początku lipca na jednokierunkowych ulicach:Lippóczego, Bernardyńskiej, Goldhammera, Waryńskiego, Legionów, Akacjowej, ks. Reca, ks. Marszałka, Białych Klonów oraz Chyszowskiej wprowadzony został kontraruch, umożliwiający rowerzystom jazdę „pod prąd” z ograniczeniem prędkości do 30 kilometrów na godzinę. Rozwiązanie takie umożliwia skracanie pokonywanej trasy, omijanie ulic i skrzyżowań o dużym natężeniu ruchu, a także zapewnia ciągłość tras rowerowych.
Zarząd Dróg i Komunikacji wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym wprowadziły natomiast system dynamicznej informacji pasażerskiej – kody QR i zbliżeniowe tagi NFC na przystankach, ekrany LCD w autobusach. Od 1 września w autobusach komunikacji miejskiej istnieje także możliwość zakupu biletu za pomocą karty płatniczej.
RCIT. 421-147/20