Darmowa komunikacja, wystawa, rajdy rowerowe – trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
Coroczna akcja ma na celu promocję zrównoważonej mobilności – rowerów, hulajnóg, carpoolingu czy carsharingu, a co za tym idzie – budowanie coraz bardziej świadomych postaw ekologicznych wśród ludzi.
Czynny udział w wydarzeniu weźmie między innymi gmina Gromnik i miasto Tarnów.
W mieście pod Górą św. Marcina zaplanowano szereg imprez związanych z ideą zrównoważonego transportu.
– W autobusach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie oglądać będzie można mobilną wystawę „Historia komunikacji miejskiej w Tarnowie”. Tarnowska Organizacja Turystyczna wraz z młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych zorganizuje wycieczkę rowerową do Zalipia, będzie można również przespacerować się po Tarnowie śladami Jana Pawła II. Do akcji przyłączyła się także Straż Miejska w Tarnowie, która w dniach 16-18 września oraz 21-22 września w godz. 10-14 w swojej siedzibie przy ul. Nadbrzeżnej 7 znakować będzie rowery. ETZT towarzyszyć będą także konkursy na miejskim Facebooku – czytamy na stronie Urzędu Miasta Tarnowa.
22 września będzie można także bezpłatnie skorzystać z przejazdów komunikacją miejską za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.
Gmina Gromnik natomiast organizuje Rodzinny Rajd Rowerowy.
– Zaplanowaliśmy Rodzinny Rajd Rowerowy, na który serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy z własnymi rowerami. Rajd organizowany jest z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, ale w 22 września przypada dodatkowo Europejski Dzień Bez Samochodu i właśnie z tej okazji zachęcamy mieszkańców do pozostawienia samochodów w domu i do tego, by ruszali z nami rowerami. To pierwsza tego typu akcja, ale mam nadzieję, że ona pozostanie już tradycją i co roku będzie się powtarzać – mówi Joanna Nowak-Gdowska, ekodoradca Urzędu Gminy Gromnik.
Jak podkreśla Joanna Nowak-Gdowska, organizowanie różnych akcji, spotkań i przedsięwzięć dla zaznaczenia dni promujących ekologiczne postawy wśród ludzi ma bardzo duże znaczenie.
– Takie dni mają ogromny sens, one uświadamiają nam, że powinniśmy dbać o środowisko, powinniśmy częściej korzystać z ekologicznych form transportu, ponieważ ma to pozytywny skutek nie tylko dla naszego zdrowia, ale też dla środowiska, w którym żyjemy – żeby ono zostało w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń, żebyśmy wszyscy mogli jeszcze długo z naszej przyrody korzystać w jak najlepszym stanie.
Tegoroczna edycja akcji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu odbywa się w dniach 16-22 września pod hasłem „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna”.
RCIT. 421-145