National Geographic świętuje 130. urodziny
Najciekawsze miejsca w Polsce na 130 lat National Geographic | Wyjątkowe urodziny
W 2018 r. National Geographic świętuje 130. urodziny. Z tej okazji redakcja polskiej edycji miesięcznika zaprasza Czytelników do wspólnych obchodów. Na łamach magazynu przez cały rok będą publikowane artykuły prezentujące sylwetki największych eksploratorów National Geographic, w prezencie dla nowych prenumeratorów zostanie wyemitowana wyjątkowa kolekcja pocztówek, przede wszystkim jednak powstanie kolekcjonerskie wydanie National Geographic Traveler poświęcone wyłącznie Polsce. – Przyzwyczailiśmy się, że National Geographic odkrywa świat, pokazuje, jak się zmienia, dlatego z okazji 130-lecia magazynu postanowiliśmy zrobić coś innego – wspólnie z naszymi Czytelnikami odkryć Polskę, pokazać, jak jest niesamowita – mówi Agnieszka Franus, redaktor naczelna National Geographic Polska i National Geographic Traveler.
130 lat eksploracji | Historia National Geographic
Historia National Geographic sięga roku 1888, kiedy to w chłodny zimowy wieczór 33 członków amerykańskiej elity naukowej i intelektualnej zebrało się w Waszyngtonie, aby rozważyć potrzebę powołania stowarzyszenia „na rzecz rozwoju i upowszechniania wiedzy geograficznej”. 10 miesięcy później powstała broszura naukowa, którą rozesłano do 200 członków nowo powołanego Towarzystwa. Jej treść stanowiły głównie mapy, okładki nie zdobiła jeszcze charakterystyczna żółta ramka, ale był to pierwszy numer magazynu National Geographic.
130 lat później jest to najbardziej rozpoznawalne czasopismo na świecie, a stojące za nim Towarzystwo National Geographic to największa organizacja naukowa non-profit, która sfinansowała wiele przełomowych badań i odkryć. Dzięki jej wsparciu Robert Peary jako pierwszy na świecie dotarł na biegun północny (1905), Hiram Bingham odkrył inkaskie miasto Machu Picchu (1912), Jane Goodall prowadziła rewolucyjne badania nad zachowaniami szympansów w Tanzanii (1968), a ekipa Roberta Ballarda odnalazła wrak Titanica (1985).
Wydawać by się mogło, że dziś, kiedy na mapie świata jest coraz mniej białych plam, potrzeba eksploracji i poznawania Ziemi będzie słabnąć lub tracić na znaczeniu. Tymczasem misja National Geographic, jaką jest inspirowanie ludzi do dbania o naszą planetę, dokumentowanie odkryć oraz przekraczanie kolejnych granic, jeszcze przybiera na sile. Świat przedstawiany na łamach miesięcznika szybko przestał być kroniką wielkich odkryć geograficznych. Dziś jego reporterzy jak zawsze pokazują piękno natury, ale też mierzą się z opisywaniem problemów współczesności. Zmiany klimatu, ginące gatunki zwierząt i roślin, konflikty zbrojne, ograniczone zasoby naturalne planety – to tematy, przed którymi uciekać nie możemy.
Zmieniła się także skala, w jakiej National Geographic przedstawia świat i inspiruje do działania. Jedna skromna broszura rozrosła się do ogólnoświatowej społeczności. Oprócz ikonicznego magazynu z ponad 40 lokalnymi edycjami oraz licznych wydań tematycznych, m. in. poświęconego podróżom NG Travelera, są to książki, mapy, stacje telewizyjne, wydarzenia, programy edukacyjne, media społecznościowe oraz produkty sygnowane znakiem żółtej ramki.
130 najciekawszych miejsc w Polsce | Wydanie stworzone z Czytelnikami
Polska edycja miesięcznika istnieje od 1999 r. Od roku 2005 wydawany jest również magazyn podróżniczy National Geographic Traveler, którego treść jest w całości tworzona przez lokalnych dziennikarzy i reporterów. Obydwa tytuły są najchętniej czytanymi czasopismami w segmencie popularnonaukowym oraz podróżniczym w kraju.
130. urodziny to oczywista okazja, aby sięgnąć do bogatej historii National Geographic i przypomnieć wydarzenia, sylwetki, inicjatywy, dzięki którym magazyn z żółtą ramką ma dziś status ikony. Począwszy od wydania 3/2018, na łamach Travelera będą publikowane reportaże z najbardziej spektakularnych wypraw eksploracyjnych wspieranych przez Towarzystwo. Nowi prenumeratorzy magazynu National Geographic otrzymają w prezencie wyjątkową kolekcję pocztówek ze zdjęciami z projektu Photo Ark, jednej z najważniejszych w ostatnich latach inicjatyw National Geographic na rzecz ochrony przyrody.
Szczególna uwaga redakcji zostanie skierowania na Polskę, jako niezwykłe miejsce w uniwersum National Geographic. Czerwcowe wydanie Travelera będzie w całości poświęcone naszemu krajowi. Co więcej, redakcja chce zaprosić Czytelników do współtworzenia tego numeru i zachęca do przesyłania reportaży oraz tekstów podróżniczych. – Pokażcie nam swoje małe ojczyzny, miejsca, które często umykają uwadze autorów przewodników turystycznych, a zasługują na bliższe poznanie – zachęca Agnieszka Franus. – Co roku wybieraliśmy siedem nowych cudów Polski, teraz chcemy pokazać, że tych cudów jest znacznie więcej. Liczymy na to, że nasi Czytelnicy przyłączą się do tego wyjątkowego projektu – dodaje redaktor naczelna.
Począwszy od 1 marca Czytelnicy Travelera i National Geographic będą mogli przysyłać teksty wraz ze zdjęciami e-mailem na adres pozdrowienia@burdamedia.pl. Szczegółowy regulamin, harmonogram oraz praktyczny poradnik „Jak pisać teksty do Travelera” są dostępne na stronie national-geographic.pl.
KONTAKT DLA MEDIÓW | martyna.wasilewska@burdamedia.pl, tel. 519 538 018 STRONA WWW | national-geographic.pl INSTAGRAM |@natgeopl