Współpraca w sektorze rolnym szansą na rozwój obszarów wiejskich

22 października 2019 , Tagi: lord.konskowola.pl

Relacja z realizacji operacji pn.: „Współpraca w sektorze rolnym szansą na rozwój obszarów wiejskich”

W  ramach realizacji Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizował w dniach 2 – 4 października 2019 roku wyjazd studyjny do województwa małopolskiego pn. „Współpraca w sektorze rolnym szansą na rozwój obszarów wiejskich”.

W wyjeździe uczestniczyło 20 osób, a wśród nich rolnicy,  doradcy, przedstawiciel instytucji rolniczych i  okołorolniczych, którzy zajmują się wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań na terenie województwa lubelskiego i w przyszłości mogą zostać potencjalnymi członkami grupy operacyjnej.  Realizacja operacji wpisuje się w założenia  PROW na lata  2014-2020 i jest zgodna z  priorytetem związanym z   ułatwianiem transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich. Celem wyjazdu był wzrost znaczenia i upowszechnienie współpracy między rolnikami jako narzędzie poprawy konkurencyjności na obszarach wiejskich, tworzenie sieci kontaktów oraz promocja działania „Współpraca”.

Wyjazd rozpoczął się od wizyty w Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, gdzie uczestników powitali pomysłodawcy inicjatywy i stowarzyszenia Paczka od rolnika p. Barbara Zych i p. Jan Czaja. Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej (CPL) należy do stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA dzięki to któremu stowarzyszeniu powstało. Jest miejscem do szeroko rozumianej promocji produktów lokalnych, tradycji ludowych, rzemiosła i rękodzielnictwa. Tu w sklepiku w jednym miejscu zgromadzono szeroki wybór lokalnych produktów z Małopolski – soki, makarony, oleje, kasze, miody.

Podczas seminarium p. Jan Czaja przekazał różne rozwiązania w zakresie sprzedaży bezpośredniej, współpracy między rolnikami i tworzenia łańcucha dostaw, a także doświadczenia z realizacji projektu Paczka od rolnika. Projekt realizowany jest wyłącznie przez rolników i jest to jedna z pierwszych inicjatyw w Polsce promujących lokalną sprzedaż zdrowej żywności. Rolnicy z kilku gmin z Małopolski sprzedają tak swoje ekologiczne warzywa i owoce od 2010 roku i zachęcają do tego innych. Rolnicy realizują sprzedaż swoich własnych produktów pod marką „Odrolnika” i w formie tzw. „Paczki od rolnika”, która polega na tym, że wszyscy producenci prowadzą sprzedaż bezpośrednią, a stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA pełni funkcję koordynatora zajmując się równocześnie rozwojem projektu i promocją idei sprzedaży bezpośredniej. Dzięki temu rolnicy uzyskują zdecydowanie lepszą cenę za swoje produkty zaś konsumenci mają dostęp do świeżej, wysokiej jakości żywności wiadomego pochodzenia w znacznie niższej cenie. Zdrowa żywność kupowana bezpośrednio od rolnika może być tańsza, a ekologiczne produkty przyciągają do gospodarstw turystów, co służy rozwojowi regionu.

Paczki z produktami – na konkretne zamówienia – rolnicy sami dostarczają konsumentom; nie ma żadnych pośredników. Produkty mają udokumentowane pochodzenie – klient może sam przyjechać do gospodarstwa i zobaczyć, jak są uprawiane, a pod kontrolą rolnika nawet je zerwać. Dzięki temu droga zazwyczaj ekologiczna żywność może być tańsza.

Pan Marcin Pałach z Tarnowskiej Organizacji Turystycznej opowiedział o działaniach prowadzonych w zakresie promocji inicjatyw opartych na lokalnym przetwórstwie oraz produktach regionalnych.

Więcej na: http://lodr.konskowola.pl/www_m/index.php/1148-wspolpraca-w-sektorze-rolnym-szansa-na-rozwoj-obszarow-wiejskich

RCIT.421-302/19

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej