Przystanki na trasie:
Czchów, małe miasteczko z zabytkową zabudową
– Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny – jeden z najstarszych kościołów murowanych w naszym regionie, wzniesiony w połowie XIV w stylu gotyckim.
– Ruiny zamku z XIII w.
– Należy także odwiedzić Biuro Promocji Miasta /przy Urzędzie Miasta/, gdzie można zwiedzać wystawę poświęconą zamkowi.
Czchów – ruiny XIII-wiecznego zamku, który został wybudowany na przełomie XIII i XIV w. Od kilku lat na wzgórzu zamkowym prowadzone są wykopaliska archeologiczne. W 1999 roku zapadła decyzja o podjęciu prac rekonstrukcyjnych przy odkrytych przez archeologów murach zamku. Do dnia dzisiejszego odtworzono kilkanaście metrów muru zamkowego oraz budynek przy baszcie. Dla turystów udostępniona (w okresie letnim) jest zamkowa baszta, która stanowi doskonały punkt widokowy.
Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce,
który został wniesiony na skalistym wzgórzu w I poł. XIV w. Jak głosi legenda, przez wiele lat był siedzibą rycerzy – zbójników, których złą działalność ukrócili dopiero – zdobywając i niszcząc zamek – rycerze z pobliskiego Rożnowa.
Obecnie zamek jest w pełni zrekonstruowany, prezentując chyba najpiękniejszy w Polsce przykład zamku rycerskiego wzniesionego z kamienia. Zwiedzając zamek można obejrzeć trasę podziemną wiodącą przez lochy zamkowe, ekspozycję poświęconą kulturze Inków /z zamkiem związana jest legenda, iż tutaj został ukryty przez potomków króla Inków skarb przeznaczony na odbudowę państwa inkaskiego/ oraz otwartą w tym roku trasę u podstawy skały, na której został wzniesiony zamek.
W zamku można zakupić wyroby rzemieślnicze związane z historią i kulturą Inków, napić się kawy czy zimnych napojów, zjeść lody. Zamek jest udostępniany do zwiedzania tylko w okresie letnim.
Kościół romański w Tropiu
Po drodze miniemy:
- ruiny baszty zamku w Melsztynie
- kościół drewniany z ok. 1578 r. w Jurkowie
- ruiny zamku wzniesionego w początkach XIV w na wysepce zwanej „Małpią Wyspą” w pn. części Jeziora Rożnowskiego
- ruiny XIV-wiecznego zamku wzniesionego przez Piotra Jaksę Rożena, znajdujące się w Rożnowie na tzw. cyplu Łazisko. Na przełomie XIV i XV w. panem na zamku był Zawisza Czarny, bohater spod Grunwaldu i największy rycerz ówczesnej Europy.
- Ruiny fortecy hetmana Jana Tarnowskiego. Do dnia dzisiejszego zachowały się resztki pięciobocznego bastionu, dwukondygnacyjnego budynku bramnego i łączącej oba obiekty kurtyny.
- Wycieczka wiedzie terenami Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego
Informacje praktyczne
- Trasa 110 km (przy założeniu start i meta – Tarnów)
- Czas trwania wycieczki 7 godz.
fot.: Krzysztof Gzyl