Breń: Kiedy wróci perła Galicji?
Zabytkowy kompleks jest jednym z ważniejszych zabytków na terenie powiatu dąbrowskiego. Park, zaprojektowany w XVIII w. przez znakomitego wiedeńskiego projektanta Pfaffinera na zlecenie księcia Józefa Czartoryskiego, uznawany był wtedy za perełkę całej Galicji. Po Czartoryskich dobra na ponad dwieście lat przejęli Konopkowie, którzy odbudowali zniszczony pożarem dwór Czartoryskich i zamieszkali w majątku. Niestety, za czasów Jana Konopki, dwór spłonął ponownie, a Konopkowie przenieśli się do pobliskiego Olesna i zamieszkali w dworku zwanym Owczarnią, który również do nich należał.
Dwory w Brniu oraz w Oleśnie to jeden, mówiąc naukowo, zespół krajobrazowych założeń zieleni z II połowy XVIII wieku. Tworzą go parki dworskie w Brniu oraz w Oleśnie, trzy aleje lipowo-dębowe, pozostałości fortyfikacyjne, zespół stawów oraz sady. Unikatowe w zespole jest połączenie w jednym parku w Brniu dwóch stylów ogrodów – w stylu francuskim i angielskim. Starszy, francuski powstał w XVIII wieku. Elementami tego stylu są regularne, geometryczne, symetryczne alejki, szpalery i labirynty, które najlepiej widać na zdjęciach na przykład z drona. Jeszcze za ostatnich właścicieli drzewa i krzewy formowano tu równo i strzyżono niczym w Wersalu. Położony po drugiej stronie półkolistej fosy park angielski założony w XIX wieku jest bardziej dziki i naturalny.
Więcej informacji na https://www.glos24.pl/glos24/region-powi%C5%9Bla/wiadomosci/item/16339-bren-kiedy-wroci-perla-galicji .
RCIT.421-124/19