Zakliczyn, jeden z najstarszych i najmniejsze miasto w Małopolsce z drugim co do wielkości po Krakowie rynkiem (170x100m). Miasteczko jest miejscem licznych imprez kulturalnych, w tym corocznych znanych daleko poza region tarnowski: Piknik Samochodów Terenowych 4×4 (czerwiec), i Święto Fasoli (pierwsza dekada września). To głównie z fasolą Zakliczyn jest kojarzony. Tutaj uprawiana jest prawdziwa fasola „Piękny Jaś”, która trafiła na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz została zarejestrowana, jako produkt regionalny z Małopolski. Rolnicy z Zakliczyna i okolic podkreślają, że tylko w Dolinie Dunajca rośnie najlepsza i najzdrowsza fasola, która odznacza się wysoką wartością odżywczą, a jej lekko słodkawy smak łatwo odróżnić od każdej innej.
Potraw z fasoli spróbować można mi.n. w bacówce na Jamnej, która położona jest w sercu Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, skąd roztaczają się widoki na panoramę Tatr, Jezioro Rożnowskie i dziewiczo czyste lasy Beskidu Wyspowego i Niskiego. Jest to idealną baza wypadową dla aktywnego spędzenia wypoczynku. Rozbudowana sieć szlaków pieszych i rowerowych jak również starannie zagospodarowany teren rekreacyjny przy bacówce w połączeniu ze smaczną regionalną kuchnią, czyni to miejsce również idealnym do spotkań integracyjnych w gronie rodziny i znajomych.
Łagodnie ukształtowany teren zachęca do turystycznych wędrówek oraz stwarza doskonałe warunki do uprawiania górskich sportów rowerowych. Na przyległym do Bacówki boisku można zorganizować turniej siatkówki, a zwycięstwo uczcić biesiadując przy ognisku lub kominku. Zimową zaś ze względu na swe górskie usytuowanie Jamna jest idealnym miejscem na kuligi, śnieżne igraszki czy spacery w rakietach śnieżnych. Nieopodal bacówki mieści się niezwykłe miejsce – Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei na Jamnej, które cieszyło się szczególnym zainteresowaniem papieża Jana Pawła II, ze względu na swój charakter. Powstało dzięki staraniom Dominikanina Jana Góry (stąd też często Jamna określana jest jako „Góra Góry”, od końca 2009 r. honorowego obywatele Powiatu Tarnowskiego) który na początku lat 90 rozpoczął budowę Duszpasterstwa Akademickiego, które od początku zyskało przychylność papieską. Ikona Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, stworzona została dla upamiętnienia pacyfikacji wsi Jamna (1944 r.) przez nazistów, została koronowana przez Jana Pawła II w 1998 r. podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra. W tym samym roku papież poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła na Jamnej, dzisiejszego sanktuarium.
Więcej na:
www.pogorza.pl/piekny-jas-z-doliny-dunajca-fasolowa-doskonalosc.htm
Bitwa pod Jamną, pacyfikacja wsi
Położenie:
Województwo: Małopolskie
Powiat: Tarnowski
Gmina: Zakliczyn
Zakliczyn:
szerokość geograficzna: N 49°85’62.47″
długość geograficzna: E 20°81’38.78″
Jamna (bacówka):
szerokość geograficzna: N 49°46’11.42″
długość geograficzna: E 20°49’53.54″
Odległość z Tarnowa: 30 km (Zakliczyn) / 48 km (Jamna)
Dojazd z Tarnowa: Tarnów – Koszyce Wielkie – Lubinka – Janowice – Zakliczyn – Paleśnica – Jamna
- Szerokość geograficzna : 49.771845
- Długość geograficzna : 20.837151